1Haydi Çocuklar Camiye Ne zaman kuruldu?
Yolculuğumuz 2016 yılında Başakşehir'de çocukları nasıl camiye alıştırırız düşüncesiyle başladı. Projemizi birkaç camide uygulayarak yola çıktık. Bu sene ikincisini gerçekleştirdiğimiz projemizden umutluyuz.
2Amacı Nedir?
İnsanın en güzel yatırımı olan imanı çocuklarımıza kazandırmak büyükleri olarak bizim görevimizdir. Hem bunu kazandırmak hem de camilerimizle gençlerin arasında eksik olduğunu düşündüğümüz köprüler kurmak amacındayız.
3Gençlere yönelik diğer çalışmalarınız nelerdir?
Her hafta binlerce izciyle toplantılar yapıyoruz, her yıl 250 izci ve gençlik kampı düzenliyoruz. Bilek güreşi, okçuluk, havalı atıcılık, dalgıçlık ve kayak gibi birçok branşta çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin ve Dünyanın en büyük sivil organizasyonlarından olan Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları tertipliyoruz. Yarışmalarımıza yaklaşık 2,5 milyon kişi katıldı.
4Neden Çocukların Camiye Gitmesini İstiyorsunuz?
Çünkü cami Allah’ın evidir ve burada insan, ahiret ile yaşam arasındaki dengeyi kurabileceği enerjiyi edinir. İstikbalimizin sahiplerinin bu yeteneği edinmesi çok önemli. İyi bir geleceğin güzel ahlaklı ve iç huzura sahip kişiler yetiştirmekle olacağına inanıyoruz. Genç arkadaşlarımızı milli ve manevi duygularla donatmak, camilerdeki birlik ve beraberlik duygularını küçük yaştan kazanmalarını sağlamanın her Müslüman erişkinin sorumluluğu olduğu görüşündeyiz.
5Hangi Çocuklar yarışmaya katılabilir?
6-13 yaş arasındaki tüm erkek çocuklar yarışmaya katılabilmektedir.
6Bu yarışma hangi sıklıkla yapılıyor?
Yarışmamız her sene yarıyıl tatilinde gerçekleştirilmektedir.
7Yarışma ne kadar sürüyor?
21 Ocak 2019 Pazartesi günü sabah namazı ile başlayan yarışma, 31 Ocak Perşembe günü yatsı namazı ile sona erecek şekilde 11 gün olarak düzenleniyor.
8Yarışmanın sonuçları ne zaman açıklanıyor?
1-3 Şubat tarihleri arasında illerin ödül törenlerinde açıklanıyor.
9Namaz kılmayı bilmiyorum, yarışmaya katılabilir miyim?
Elbette katılabilirsin! Namaz Allah’a duyduğum sevgiyi dile getirmendir. Elbette nasıl kılınacağını öğrenirsen daha iyi olur. Fakat istemen de yeterlidir. Cami’de, büyüklerin ve arkadaşlarınla birlikte namaza katılman yeterli.
10Ödülleri kim, nasıl veriliyor?
Ödüller illerdeki proje ortağı dernekler tarafından 1-3 Şubat tarihleri arasında veriliyor.
11Katılım ücretli mi?
Katılım tamamen ücretsizdir.
12Kaydolduktan sonra ne yapacağım?
Kayıt yaptırdıktan sonra projenin uygulandığı camiyi bir büyüğüne de danışarak öğrenebilirsin. 21 Ocak Pazartesi günü sabah namazında aramızda olman yeterli. Şimdiden Allah kabul etsin inşallah!..
13Hangi illerden katılabilirim?
Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Nevşehir, Ordu, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Van, Zonguldak
14Çalışma yurtdışında yapılıyor mu?
Bu sene yurt dışında çalışma başlatıyoruz, kısa sürede birçok ülkede uygulanması için var gücümüzle çalışıyoruz.
15Camiye katılım sürecinde denetleme yapılıyor mu?
Her camide proje sorumlusu oluyor ve namazlardan sonra katılan çocukların çizelgeleri imzalanıyor. Bu şekilde namaza katılanlar takip ediliyor.
16Evime yakın cami yok?
Eğer evinize yakın bir cami yoksa, yaklaşık 15 kişi toplayıp ilinizdeki proje ortağı derneğe başvurmalısınız. Bu şekilde proje uygulamasını talep edebilirsiniz.
17Ailem de benimle camiye gelebilir mi?
Elbette gelebilir! Dünyanın en güzel hislerinden birisi Allah’ın huzuruna sevdiklerinle yan yana çıkmaktır. Aileni de camiye gitmeye teşvik edersen, daha da çok sevap kazanırsın. Unutma, bu işte kaybetmek yok!
18Camide ne kadar zaman geçireceğim?
Cemaatle namaz kılındıktan sonra çizelgeni imzalatman puan kazanman için yeterli. Fakat caminin atmosferinde istediğin kadar vakit geçirebilirsin. Özellikle tenha zamanlarında camilerin apayrı bir enerjisi vardır…
19Camide oyun oynanıyor mu?
Cami Adabı kısmında oyun ile alakalı birşeyler söylemiştik. Fakat bu yarışmaya özel olarak, camide çeşitli oyunlar, hediyeler ve ikramlar bulacaksın. Bol bol da güler yüz ve sevap var!..
20Abdest almayı bilmiyorum
Bir aile büyüğünden, cami imamından veya çizelge sorumlusundan nasıl abdest alacağını öğrenebilirsin. Sakın utanma! Bilmemek değil, öğrenmemek ayıptır. Unutma, Allah’a yakınlaşmak istemen tek şart. Fakat bilen birinden abdest almayı öğrenmen çok ama çok önemli. Hemen şimdi aile büyüklerine danışabilirsin!..
21Gönüllü olarak çalışmak istiyorum ne yapabilirim?
Sitemizdeki Gönüllümüz Olur Musunuz bölümünü doldurduğunuz takdirde sizinle irtibata geçeceğiz. Bu yolda bize yardımcı olmanızdan mutluluk duyarız.
22Tanıtım malzemesi istiyorum, nasıl temin edebilirim?
Bulunduğunuz ildeki proje sorumlusuyla iletişim kurarak temin edebilirsiniz.
23Yakındaki bir camide yapılmasını istiyorum, ne yapabilirim?
Bulunduğunuz ildeki proje sorumlusuyla iletişim kurarak uygun görülmesi halinde projeyi uygulayabilirsiniz.
24Kategorilerdeki sureler neden var?
Çok fazla eşit puan olması durumunda ezberlenen surelerin puanlarına bakılarak dereceler belirlenecektir.
25Surelerin ezberlenmesi mi gerekiyor?
Sure ezberlemek zorunlu değil ama dereceye girmeyi hedefleyenlerin eşitlik olması durumunda sure ezberlerine bakılacağından, ezberlemeleri isabetli olacaktır.
26Camiye gelirken yanımda ne getirmeliyim?
Sen gel yeter!.. Caminin kapısı sana her zaman açıktır. Abdestini ister evde istersen camide alabilirsin. Başka hiçbir şeye ihtiyacın yok.
Giriş Yap